اپ سلامتی برای همه

بیماری ها به دو صورت دسته بندی می شوند، اول براساس محل ابتلا و دوم براساس علت بیماری. پس در هنگام جستجو و انتخاب گروه بیماری به این نکته توجه کنید. مثلا بیماری اگزما یک بیماری حساسیتی است و همچنین بیماری پوستی می باشد. پس باید هر دو بخش را برای مشاهده بیماری بگردید.

بیماری های تنفسی شامل بیماری های ناشی از عفونت های ویروسی مانند آنفولانزا و همچنین بیماری هایی مانند آسم و برونشیت در این بخش آورده شده اند. این بیماری ها در اثر عفونت، الودگی هوا، مصرف سیگار و سرطان ها ایجاد می شوند. این بیماری ها بر روی تمام سیستم های دیگر بدن تاثیر می گذارند و از این نظر بسیار مهم هستند.

بیماری های کلیوی شامل سنگ و عفونت کلیه ها، بیماری های بافت کلیه و همچنین بیماری هایی که در اثر بیماری های دیگر اعضای بدن، بر کلیه تاثیرمی گذارند می باشد. همچنین در این بخش بیماری های لوله های ادراری و مثانه نیز شرح داده می شوند. کلیه ها از مهمترین ارگان های بدن در تصفیه خون و دفع سموم هستند.

درمان کلیه بیماری ها سخت، دشوار و طاقت فرسا است. تنها راه خلاصی از بیماری ها، بیمار نشدن و یا بعبارتی پیشگیری از آنها است. اما پیشگیری از بیماری ها در کنار برخی دستورات کلی مانند حفظ بهداشت فردی، پرهیز از رفتارهای پرخطر، ورزش و تغذیه سالم، نکات متفاوتی را برای دسته های مختلف بیماری ها می طلبد. یعنی برای سالم نگه داشتن کبد، یک سری اقدامات و برای سلامت قلب و عروق اقدام های پیشگیری دیگری نیاز است. باید آزمایشات مشخصی را در سنین مختلف برای پیشگیری از بیماری های مختلف انجام داد. در این بخش به این سوالات پاسخ داده می شود.

بیماری های اعصاب و روان مهمترین بیماری ها هستند زیرا سیستم فرماندهی و کنترل بدن را هدف میگیرند و درمان آنها بسیار مهم است. بیماری های عصبی و روانپزشکی توسط پزشکان عمومی، متخصصین رشته های اعصاب، روانپزشکی و جراحان اعصاب قابل درمان هستند. برای تشخیص اینکه بیماری چیست و به چه پزشکی باید مراجعه نمود، از پزشک خانواده خود کمک بگیرید. اما بیماری اعصاب را جدی گرفته و بدون توجه به حواشی به درمان آن بپردازید، بیماری عیب نیست.

بیماری های گوارشی بسیار رایج هستند، از مسمومیت های غذایی گرفته تا مشکلات روده کوچک و بزرگ .  مشکلات کیسه صفرا، درد های ناشی از همورویید و زخم معده تقریبا بیماری هستند که هرکسی در طول عمر خود حداقل یک  بار تجربه می کند.  اما درمان چیست و چگونه می توان بر این بیماری ها مسلط شد، رژیم غذایی و شیوه مصرف موارد خوراکی یکی از اساسی ترین راههای پیشگیری و جلوگیری از این بیماری ها است. در کنار آن سرطان های دستگاه گوارش نیز بسیار مهم و خطرناک هستند و آشنایی و درمان بموقع آنها فوق العاده مهم است.

دهان  و دندان برخلاف تصور بسیاری فقط وسیله ای برای خوردن و آشامیدن نیست. بلکه منشا بسیاری بیماری ها به راحتی دهان و دندان های ناسالم می باشد.  از طرفی دندان ها تاثیر زیادی در زیبایی دارند و لذا توجه به زیبایی و سلامت آنها در واقع بسیار مهم است. اما بیماری های دهان دندان کدامند و چگونه ایجاد می شوند. آیا آفت دهان درمان دارد . آیا می توان همیشه تا پایان عمر دندان های سالم داشت یا از یک سنی دندانها لاجرم خراب می شوند.

زنان ستون جامعه هستند، نه تنها در نقش مادر در تولد و بزرگ کردن فرزندان سالم نقشی کلیدی دارند. بلکه در اقتصاد و توسعه کشورها نیز نقش مهمی دارند. جامعه ای که زنان سالم، اندیشمند و بافرهنگ داشته باشد، جامعه ای خواهد بود که هیچگاه آسیب نمی بیند. زیرا کانون پرورش فکری کودکان هستند و کودک بیشترین دوران عمر یادگیری کلیدی خود را با ایشان سپری می کنند. اما امروزه زندگی ماشینی و اشتغال بسیاری از زنان را درگیر مشکلات مردان نیز کرده است و بسیاری بیماری ها ایشان را درگیر میکند درحالیکه بیماری های خاص خود بانوان نیز همچنان وجود دارند. در این بخش با مشکلات سلامت زنان و راه های سالم زیستن ایشان آشنا می شوید.

سلامت زنان

چشم یکی از حیاتی ترین ارگان های بدن است که حفظ و مراقبت از سلامت آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اما مشکلات و ناراحتی های چشمی در شهرهای شلوغ و آلوده امروزی فراوان هستند. پس باید بیاموزیم چگونه از آن مراقبت نماییم یکی از مهمترین آسیب ها برای چشم اشعه آفتاب است. استفاده از عینک های آفتابی خوب و مناسب از نظر طبی بسیار ضرورت دارد. یکی دیگر از مهمترین خطرات برای چشم ها، اسیب ها و سوانح هستند. برخی به دلایل شغلی و برخی دیگر به دلایل فعالیت های تفریحی چشم های خود را در معرض آسیب قرار می دهند. بافت چشم به خصوص شبکیه قابلیت ترمیم اندکی دارد و در صورت آسیب شدید، خسارت جبران ناپدیر خواهد بود. در این بخش با آسیب های چشم بیشتر آشنا می شویم.

بیماری های متابولیک امروزه از شایعترین مشکلات پزشکی هستند. برخی از این بیماری ها از جمله دیابت و نقرس، شناخته شده هستند اما این بیماری ها بسیار متنوع تر از این بوده و بسیاری را مبتلا می نمایند. این بیماری ها ممکن است از بدو تولد وجود داشته و یا بعدا ایجاد شوند اما بهرحال بیماری های مهم و گاها تهدید کننده حیات هستند. لذا لازم است که درباره آنها اطلاعات کافی کسب نماییم و راههای پیشگیری و یا جلوگیری از پیشرفت آنها را بشناسیم.

در حالیکه که جامعه به سمت ماشینی شدن و  پشت میز نشستن پیش می رود، تحرک و فعالیت بدنی بیش از پیش کاهش پیدا می کند. اولین عارضه کم تحرکی، در کنار رژیم های غذایی پر چربی و شیرین، ایجاد مشکلات مفصلی، استخوانی و عضلانی است. هرچه وزن بیشتر، تحرک کمتر و رژیم غذایی نامناسب تر باشد، بیشتر باید منتظر این بیماری ها بود. اما این بیماری ها چه هستند و چگونه می توان از آنها پیشگیری کرد. در این بخش در این خصوص می آموزیم.

بیماری های قلبی عروقی به اولین علت مرگ و میر در بسیاری از کشورهای جهان تبدیل شده اند. این در حالی است که این بیماری ها برخلاف بسیاری از بیماری های دیگر کاملا قابل پیشگیری هستند. این بیماری ها در عین کشنده بودن در صورت عدم درمان، کاملا درمان پذیر و علاج شدنی هستند. اما بسیاری از آنها ریشه در کودکی دارند. و در صورت نااگاهی می توانند ضربات مهلکی بر سلامتی ما وارد نمایند، لذا بسیار حاثز اهمیت است که ما برای این بیماری ها اطلاعات کسب کنیم و با علایم خطر آنها آشنا باشیم.

این روزها تقریبا کسی نیست که به چیزی حساسیت نداشته باشد. با کاهش بیماری های عفونی به طور روزافزونی این بیماری ها در حال گسترش هستند. این بیماری ها گاها بسیار طاقت فرسا و آزاردهنده می شوند. اما واقعا می توان از شر بسیاری از آلرژی ها خلاص شد و یا علایم آن را به حداقل رسانید. اما کدام آلرژی ها نیاز به درمان دارند و  کدام خود به خود برطرف می شوند. جواب این سوالات را در این بخش ملاحظه نمایید

بیماری های عفونی در قرن های گذشته از کشنده ترین بیماری ها بوده و در حدی شیوع داشتند که عامل اصلی عدم افزایش جمعیت انسان به شمار می رفتند، با گسترش بهداشت، آنتی بیوتیک ها و افزایش آگاهی درباره این بیماری ها، بسیاری از این بیماری ها کنترل شده اند، البته همچنان بیماری های عفونی زیادی هستند که منجر به ناتوانی یا مرگ و میر می شوند.

پوست، مو و ناخن ها نه تنها اولین سطح مقاومت بدن دربرابر میکربها و عوامل خارجی هستند، بلکه مهمترین نقش را در ظاهر افراد بازی می کنند.  از طرفی امروزه زیبایی یکی از مهمترین مقوله ها در طب می باشد و کلیه افراد جامعه حتی کاملا سالم دغدغه آن را دارند. لذا در همین راستا آشنایی با راههای سلامت پوست، مو و ناخن ها بسیار حیاتی و مهم است.

شایعترین بیماری هایی که هر فردی حتما به آن مبتلا می شود بیماری های گوش، حلق و بینی است ، از سرماخوردگی و حساسیت های ساده تا عفونت گوش که هر کودک و بزرگسالی تجربه آن را دارد.  بسیاری از بیماری های حفره دهان، گوش و حلق منجر به بیماری های دیگری می شوند که بی توجهی به آن خطرناک است. مثال معروف آن، بیماری گلودرد استرپتوککی است که منجر به روماتیسم قلبی می شود.

هیچکس اندام های خود را احساس نمی کند اما لحظه ای نیست که بتوانیم بدون آنها زندگی بکنیم. لذا توجه به سلامتی این اعضای بدن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اما با افزایش زندگی شهری، و بی تحرکی بیماری های اندام ها نیز گسترش یافته اند، از آرتروز و دیسک کمر گرفته تا دردهای عضلانی و مشکلات حرکتی به دلیل بی تحرکی و یا ورزشهای حرفه ای. در این بخش در این خصوص بیشتر خواهید آموخت.