اپ سلامتی برای همه

تشنج و صرع

تفاوت تشنج و صرع در چيست ؟

کمک به بیمار تشنجی

مغز دائماً در حال ارسال سيگنالهاي الكتريكي به تمام نقاط بدن است. اين پيامها تفكر و عملكرد انسان را كنترل مي كنند تشنج در واقع افزايش شديد و ناگهاني و موقتي اين سيگنالها مي باشد. در نتيجه مي توان گفت تشنج عدم كنترل بر روي حركات ، رفتارها و احساسات است.در صرع (اختلالات تشنجي) فرد دچار چندين تشنج پي در پي با علت نا مشخص مي شود. عوامل زيادي مي تواند موجب بروز اين تشنجات شود اما علت واقعي صرع نامشخص است.

علائم تشنج چيست ؟

آقايي تعريف مي كرد كه همسر وي گاهي اوقات براي چند دقيقه به يك نقطه خيره مي شود و لباسهايش را چنگ مي زند. در واقع چندين نوع تشنج با علائم متفاوت وجود دارد در يك نوع از آنها شخص به يك نقطه خيره مي شود و هوشياري و آگاهي بيمار نسبت به محيط اطراف مختصري كاهش مي يابد.اما در نوع ديگر  عضلات شخص به طور ناگهاني سفت شده و موجب حركات پرش سريع مي شود. 

تشنج:

 فرد ممكن است در حين تشنج هوشياري خود را از دست بدهد اما هميشه اينطور نيست حتي اگر بيمار هوشيار هم باشد ممكن است نداند كه در حال تشنج است.بعضي از افراد مبتلا به صرع فقط دچار يك نوع از تشنج مي شوند اما بعضي ديگر تشنج با انواع مختلف را تجربه مي كنند.

همراهان و اعضاي خانواده چه اقداماتي مي توانند انجام دهند ؟

 به علت اينكه فرد در حين تشنجات ممكن است صدمه ببيند و يا به علت ترس از ادامه زندگي طبيعي، صرع نياز به درمان پزشكي دارد.با مشورت با پزشك و استفاده از داروهاي روزانه تجويزي درمان را شروع شود براي كنترل تشنجات آموزش ببيند.توصيه هاي پزشك را دنبال كند و راهنمائيهايي اين مقاله نيز مي تواند به بيماران در كنترل صرع كمك كند.

حقايقي در مورد صرع  

بسياري از مردم چيزي در مورد صرع نمي دانند و يا ممكن است فقط داستانهاي افسانه اي در مورد آن شنيده باشند در اين جا بعضي حقايق براي شما بازگو مي شود :   

  • هر شخص بدون توجه به سن – مليت و جنس ممكن است به صرع مبتلا شود.
  • 3 ميليون نفر آمريكايي تحت تاثير اين بيماري هستند.
  • صرع در بسياري از افراد يك بيماري مزمن ولي قابل درمان است.
  • به ندرت باعث صدمات مغزي يا تهديد زندگي فرد مي شود و مسري نيست.
  • مردم مبتلا به صرع ديوانه نيستند و اين يك وضعيت رواني نيست.
  • -   مردم مبتلا مي توانند زندگي طولاني داشته باشند بعضي انسانها معروف مانند چارنرديكر و اگاتاكريتي مبتلا به صرع بوده اند. 
  •  پزشك در مورد تشنجات فرزندم گفت كه با درمان داروئي قابل كنترل است

توجهاتي براي والدين

صرع به همان نسبتي كه در بزرگترها وجود دارد در كودكان نيز بروز مي كند اگر كسي فرزند مبتلا به صرع دارد اين نكات را در اين مقاله مطالعه كند. اين قسمتها اطلاعات مفيدي جهت مراقبت و درمان بچه ها به شما خواهد داد