اپ سلامتی برای همه

تعريق بيش از حد

تعريق بيش از حد

تعريق بيش از حد بويژه در كف دستها و پاها و زير بغل مشكلي شايع است. اين مشكل مي تواند نگران كننده بوده و تاثير جدي بر روي زندگي شما داشته باشد. در بعضي موارد، افراد مبتلا حتي به دليل خجالت كشدن از اين موضوع، روابط اجتماعي خود را محدود مي نمايند. اين اختلال معمولا قابل درمان مي باشد. 

 تعريق بيش از حد چيست؟

به طور طبيعي عرق كردن باعث مي شود تا دماي بدن در هواي گرم، در حين ابتلا به تب و يا در زمان ورزش ثابت بماند. تعريق بيش از حد (هيپرهيدروز) به اين معناست كه شما بيش از اندازه طبيعي عرق مي كنيد. حتي وقتي كه شما گرمتان نيست، مضطرب نيستيد و يا ورزش نمي كنيد نيز بسيار زياد عرق مي كنيد. تعريق بيش از حد به 3 گروه تقسيم مي شود: 

تعريق بيش از حد موضعي اوليه (ايديوپاتيك):

 به اين معناست كه تعريق بيش از حد در يك يا چند منطقه از مناطق زير رخ مي دهد:

 كف دستها، كف پاها، زير بغل، صورت / پوست سر.

ولي تعريق شما در ساير نواحي بدن به طور طبيعي است. اين مشكل معمولا دوطرفه و قرينه است، يعني كف هر دو دست، هر دو پا، هر دو زير بغل و ... درگير مي باشند.در اين حالت علت واقعي مشخص نيست و هيچ مشكل ديگري هم وجود ندارد.  (كلمه "ايديوپاتيك" به معناي "با علت نامشخص" مي باشد). به نظر مي رسد كه غدد عرق در اين نواحي، فعاليت بيش از حد دارند و يا بيشتر از حد طبيعي، حساس هستند.

در بعضي افراد، اين مشكل در بين اعضاي خانواده مشترك است و به همين دليل احتمالا عامل ژنتيك نيز دخيل مي باشد.تعريق بيش از حد معمولا براي اولين بار در سن كمتر از 25 سالگي خود را نشان مي دهد، ولي در عين حال ممكن است در هر سني علايم ان بروز كند. مردان و زنان معمولا به يك نسبت مبتلا مي شوند. اين اختلال، شايع بوده و 3 نفر از هر 100 نفر را مبتلا مي كند.

شدت بروز مشكل مي تواند در زمانهاي مختلف، متفاوت باشد. بعضي از عوامل نيز مي توانند آن را بدتر و تحريك كنند، مثل: اضطراب، احساسات، غذاهاي ادويه دار (تند) و گرما. حتي داشتن اضطراب در خصوص اين بيماري، مي تواند آن را بدتر كند. البته در بسياري مواقع هيچ چيز مشخصي شروع علايم تعريق بيش از حد را تحريك نمي كند.

 اگر چه اين اختلال يك مشكل مزمن است، ولي در بعضي موارد علايم آن به مرور زمان بهبود مي يابند.  اگر شما دچار علايم نوع اوليه تعريق بيش از حد هستيد، نياز به انجام هيچگونه آزمايشي نداريد. پزشك شما ممكن است در صورتي كه داروهاي معمولي ضد تعريق براي شما موثر نباشد، از روشهاي درماني كه بعدا ذكر مي شود، استفاده كند.

 تعريق بيش از حد موضعي ثانويه :

اين نوع اختلال نادر است و به اين معناست كه تعريق بيش از حد در يك ناحيه ويژه بدن رخ مي دهد. ولي بر خلاف نوع اوليه، يك علت احتمالي يا شناخته شده وجود دارد. براي مثال: بيماري و يا آسيب به نخاع مي تواند باعث تعريق در يك پا شود. هرگونه تعريق بيش از حد ناحيه اي كه قرينه نباشد (مثلا فقط در يك دست و يا در يك پا و ... باشد)، ممكن است نشانگر نوع ثانويه تعريق ناحيه اي باشد. پزشك ممكن است براي شناسايي علت احتمالي آزمايشاتي را درخواست نمايد.  

تعريق بيش از حد به طور عمومي:

به اين معناست كه شما به طور كلي و در سرتاسر بدن بيش از اندازه طبيعي عرق مي كنيد. اين مساله نسبت به نوع ناحيه اي تعريق بيش از حد، شيوع كمتري دارد و معمولا علت زمينه اي طبي براي آن وجود دارد. دامنه وسيعي از اختلالات مي توانند باعث تعريق بيش از حد عمومي شوند. براي مثال: اختلالات اضطرابي، مشكلات مختلف قلبي، آسيب به اعصاب طناب نخاعي، عوارض جانبي برخي از داروهاي خاص، مشكلات هورموني مختلف مثل پركاري بيش از حد تيروئيد، عفونتها، برخي سرطانها و .... اگر شما دچار تعريق بيش از حد عمومي هستيد، ممكن است پزشكتان شما را معاينه كرده و آزمايشاتي را براي بررسي علت احتمالي انجام دهد. نوع درمان به علت ايجاد كننده بستگي دارد.  در قسمتهاي باقيمانده مقاله در خصوص تعريق بيش از حد ناحيه اي اوليه صحبت خواهيم كرد. 

عوارض احتمالي تعريق بيش از حد ناحيه اي اوليه چيست؟

اگر چه تعريق بيش از حد اوليه يك مشكل جدي طبي نيست، اما مي توانند نگران كننده و شرم اور باشد. براي مثال اگر شما دچار تعريق زياد در كف دستهايتان باشيد، معمولا در زمان دست دادن با سايرين، دستهايتان خيس و سرد است و عرق دستتان ممكن است بر روي پرونده هاي كاري تان، صفحه كليد كامپيوتر و ... بريزد. اگر شما دچار تعريق بيش از حد در ناحيه زير بغل باشيد، ممكن است به دليل ايجاد مكرر لكه هاي رطوبت روي لباستان در ناحيه زير بغل خجالت زده شويد. شما ممكن است نياز به تعويض لباس در طي روز داشته باشيد و به دليل خجالت كشيدن از اين مساله، ممكن است روابط اجتماعيتان را محدود و يا از انجام ورزش اجتناب كنيد.