اپ سلامتی برای همه

چه نوع رژيم پروتئينه اي مي تواند خطر مرگ را كاهش دهد؟

چه نوع رژيم پروتئينه اي مي تواند خطر مرگ را كاهش دهد؟

Bottom of Form

سالها قبل يكي از همكارانم يك رژيم پروتئينه را براي كاهش ورن امتحان كرد چون با كسي به صورت آنلاين در يك شهر ديگر چت كرده و تصاويري از خودش را از زماني كه 14 تا 18 كيلو كمتر بود پست كرده بود.

متاسفانه برنامه غذايي كه امروزه اكثر پزشكان مي دهند صرفا يك برنامه غذايي لوكس است. عجله در خوردن غذا منجر به انتخابهاي غذايي ضعيف و افزايش وزن ميشود.

حس عشق و عاشقي اين همكار ما از طريق چتهاي متوالي بالا گرفت و او تصميم گرفت براي ملاقات با آن خانم به شهرش برود. تنها مشكل اين بود كه او مي خواست قبل از ديدار سريعا وزن كم كند.

او نيز همانند بسياري ديگر شروع به گرفتن رژيمي با پروتئين بالا و كربوهيدارت پايين نمود. كاملا بر پروتئين هاي حيواني و صرفا مقادير كمي توت فرنگي تاكيد داشت. بيش از 80 درصد رژيمش از پروتيئن حيواني بود.

بايد بگويم كه او توانست وزن دلخواهش را كم كند و اين دوستي آنلاين به ازدواج منجر شد.

آيا شما هم بايد يك رژيم با پروتئين بالا را امتحان كنيد

 

 

افراد بسياري از رژيم هايي با پروتئين بالا مثل رژيم كانادايي استفاده مي كنند تا وزن خود را سريعا كم نمايند. و بسياري زماني كه به وزن ايده آل خود مي رسند شروع به پيروي از رژيم هاي متعادل تر مي نمايند.

اما برخي ديگر براي حفظ وزن خود بر روي همين رژيم هاي پر پروتئين باقي مي مانند. كم كردن وزن با رژيم قطعا مزاياي بي شماري دارد از جمله كم شدن ريسك ايجاد فشار خون بالا، بيماري قلبي، ديابت و برخي سرطانها و آپنه خواب.

رژيم هاي پروتئينه بي شماري وجود دارند اگر صرفا يك سرچ ساده در اينترنت بزنيد متوجه اين مطلب خواهيد شد. بس

ياري از افراد فكر مي كنند كه پروتئين صرفا به معناي خوردن گوشت و تخم مرغ است. اما پروتئين در بسياري از مواد غذايي ديگر نيز موجود است.

 

غذاهاي حيواني حاوي پروتئين عبارتنداز گوشت قرمز، تخم مرغ، غذاهاي دريايي، محصولات لبني، پنيرها و پروتين آب پنير (وي).

غذاهاي گياهي حاوي پروتئين عبارتند از حبوباتها و لوبياها مثل عدس، نخود، سويا و لوبيا چشم بلبلي، برخي از سبزيجات (مث

ل بروگلي و اسفناج)، آجيلها (مثل پسته، بادام، بادام هندي و كره هاي آنها) و دانه هايي نظير تخمه آفتابگردان، تخم شربتي، تخم خشخاش، كينوآ و خيلي چيزهاي ديگر.

چرا منابع غذايي در رژيم پر پروتئينه اهميت دارند

با توجه به اين حقايق در مورد پروتئين، در اينجا قبل از اينكه يك رژيم با پروتئين بالا را شروع كنيد بايد اين دو سوال ر

ا از خود بپرسيد:

آيا رژيم غذايي با پروتئين بالا براي بلند مدت گزينه سالمي است؟

آيا بهتر نيست در رژيم خود به جاي پروئتين هاي حيواني از پروتئين هاي گياهي استفاده نماييد؟

 

در تحقيقي كه در اكتبر سال 2016 منتشر شد، اين سوالات و ريسك بلندمدتي كه اين رژيم ها براي مرگ و مير حاصل از بيماري قلبي و سرطان دارند بررسي شد.

اين تحقيق بر روي 85013 زن با ميانگين سني 49 سال انجام شد. اين افراد هر دو سال با توجه به سبك زندگيشان و رژيم غذاييشان به مدت بيش از بيست سال تحت نظر و بررسي قرار گرفتند.

محققان افراد را در گروهها بر اساس درصد پروتئين مصرفي در رژيم غذايي شان مقايسه كردند:

پروتئين حيواني (كمتر از 10 درصد، 12 تا 15 درصد، بيشتر از 18 درصد)

 

پروتئين گياهي (كمتر از 3 درصد، 4 تا 5 درصد و يا بيشتر از 6 درصد)

 

شركت كنندگان در اين تحقيق تحت رژيم خاصي نبودند اما مداما هر آنچه را كه مي خوردند گزارش مي دادند. يافته هاي اين تحقيق منعكس كننده الگوهاي غذايي و منابع پروتئيني گسترده اي بود:

به ازاي هر 10 درصد افزايش در پروتئين حيواني در رژيم غذايي، 8 درصد افزايش در ريسك مرگ و 

مير در اثر ابتلا به بيماريهاي قلبي مشاهده شد.

به ازاي هر 3 درصد افزايش در رژيم پروتئين گياهي در رژيم غذايي، 12 درصد كاهش در ريسك مرگ و مير در اثر ابتلا به بيماري قلبي مشاهده شد.

علاوه بر كساني كه پروتئين حيواني بيشتري در رژيم غذايي خود داشتند خطر ابتلا به بيماري قلبي در كساني ك

ه اضافه وزن داشته، فعاليت بدني كمتري داشته، الكل مصرف مي كردند و يا سيگاري بودند نيز بيشتر بود.

مزاياي پروتئين گياهي براي سلامت

 

اگر پروتئين هاي گياهي سالمتر هستند، زماني كه پروتئين گياهي را جايگزين پروتئين حيواني در رژيم خود مي كنيد چه اتفاقي مي افتد؟

محققان دريافتند كه به ازاي هر 3 درصد جايگزيني پروتئين گياهي به جاي پروتئين حيواني، مرگ و مير (خطر مرگ) از بيماري هاي قلبي 34 درصد كاهش مي يابد.  بر طبق اين تحقيق مخصوصا بهتر است گوشت قرمز فرآوري شده از رژيم ها حذف و منابع پروتئين گياهي جايگزين آنها گردد.

و به ازاي هر 3 درصد جايگزيني پروتئين گياهي به جاي پروتئين حيواني، مرگ و مير (خطر مرگ) از سرطانها 17 درصد كاهش مي يابد. در اين تجزيه و تحليل باز هم توصيه شده بود بهتر است گوشت قرمز فرآوري شده از رژيم ها حذف و منابع پروتئين گياهي جايگزين آنها گردد.

 

رژيم غذايي با پروتئين بالا توده عضلات را حفظ مي كند

 

در يك تحقيق ديگر در اكتبر 2016 بر ضرورت برگشتن به يك رژيم متعادل بلافاصله بعد از رسيدن به سن وزن

 هدف تاكيد شده است. يك رژيم غذايي سالم عمدتا از ميوه ها، مغزها، سبزيجات و خيلي كم غذاهاي فرآوري شده حاصل مي گردد. در اين تحقيق تاثير رژيم غذايي با پروتئين بالا بر روي سطح گلوكز (قند) زنان بعد از يائسگي كه مبتلا به پيش ديابت بودند بررسي شد.

تقريبا 60 زن با پيش ديابت شركت كرده و در دو گروه قرار داده شدند يك گروه تحت رژيم كم كالري و گ

ر

وه ديگر تحت رژيم پروتئين بالا براي كاهش وزن. هر دو رژيم منجر به 8 تا 10 درصد كاهش وزن بدن شدند.

اما زناني كه رژيم غذايي با پروتئين بالا داشتند حجم ماهيچه بيشتري را حفظ كرده بودند. در واقع بيشتر وزن آنها از بافت چربي كم شده بود. يك اخطار: رژيم غذايي كساني كه پروتئين بالا داشتند تاثير زيادي بر بهبود جذب طبيعي قند ماهيچه هاي آنان نداشت و بنابراين مشكل پيش ديابت در بيشتر آنها تغييري نكرد.

يك تغيير كوچك در رژيم غذايي، يك تغيير بزرگ در سلامتي

اگر شما پروتئين مورد نياز خود را از منابع حيواني نظير گوشت قرمز، تخم مرغ و لبنيات تامين مي كنيد، تحقيق اول مي تواند براي شما يك اخطار خوب باشد. زماني كه تغييري كوچك در رژيم خود ايجاد مي كنيد و  مقداري از پروتئين گياهي را جايگزين پروتئين حيواني مي نماييد، 

ريسك ابتلاي خود به بيماري قلبي و مرگ و مير ناشي از آن را تا حد زيادي كاهش مي دهيد. اين تغيير قابل ملاحظه صرفا با جايگزيني 3 درصدي اتفاق مي افتد.

اگر قرار است رژيم پروتئينه خود را بيشتر از يك هفته حفظ كنيد بهتر است چندين منبع از پروتئين هاي حيواني

 را حذف نماييد مخصوصا بهتر است پروتئين هاي گياهي جايگزين گوشت قرمز فرآوري شده شود.

ممكن است رژيم گرفتن براي شما مثل همكار ما براي رسيدن به عشقتان نباشد اما به نظر مي رسد قطعا مي توانيد براي سلامت خودتان هم كه شده از پروتئين هاي حيواني كم و به پروتئين هاي گياهي بيافزاييد.