• مقالات عمومی

  • بیماری ها

  • بیماری های تخصصی

سخنی با کسانی که نگران رژیم غذایی خود هستند.

سخنی با کسانی که نگران رژیم غذایی خود هستند.

تغذیه باید متعادل و سالم باشد و فرد فعالیت متناسب با آن داشته باشد. کلید اصلی داشتن تغذیه سالم و متعادل، برخلاف تصور عمومی، حذف برخی غذاها از برنامه غذایی نیست. بلکه تعادل غذایی زمانی است که شما به میزان از انواع غذاها را مصرف کنید.

اگر شما بدنیال آن هستید که چند کیلو وزن کم کنید یا از بیخوابی شبانه، بیماری قلبی، بیماری قند ( دیابت ) یا مشکلات دیگری  رنج میبرید و میخواهید بدانید که چه نوع تغذیه ای را انتخاب نمایید. باید با خوشحالی بدانید که تغییرات کوچک در عادات غذایی شما می تواند منجر به تغییرات بزرگی در ظاهر و زندگی شما شود.

برای داشتن تغذیه سالم چه باید کرد؟
تغذیه سالم بمعنای عذاب بردن یا به زنجیر کشیدن خود نیست . آسانترین شیوه، بهبود عادات غذایی استفاده از هرم تغذیه (شکل صفحه بعد  ) بعنوان راهنما است.
برای شروع توجه داشته باشید که تنوع غذایی به دریافت کلیه مواذ مغذی ضروری برای بدن کمک میکند.اما سعی کنید غذاهای غنی از  چربی ها و شیرینی را کمتر مصرف کنید.
غذاهای دارای فیبر زیاد ( مانند سبزیجات و میوه های سفت ) را زیاد مصرف نموده و نمک و نوشابه را از سفره خود بردارید
این مطالب از وبسایت سلامتی برای همه استخراج شده  استفاده بدون ذکر منبع غیرقانونی است


ایده های خود را عملی کنید
از هرم تغذیه استفاده نموده و راههای رسیدن به نیازهای غذایی خود را بررسی کنید.تغییرات مورد نظر خود را پیدا نموده و غذاهایی که تامین کننده آن تغییرات هستند را انتخاب نمایید. ( مثلا ممکن است تصمیم به مصرف بیشتر میوه جات بگیرید ). وقتی به این تغییر عادت نمودید، تغییر دیگری را آغاز نمایید. نتیجه چه خواهد بود؟
کنترل وزن، انرژی بیشتر، مقاوم تر شدن در برابر بیماریها و نهایتا زندگی سالمتر.
هرم تغذیه دارای بخش های مختلفی می باشد. این بخش ها شامل پنج گروه غذایی هستند که مواد مغذی موردنیاز بدن را تامین می نمایند. کوچکترین بخش که در قله هرم تغذیه قرار دارد شامل شکر و چربی می باشد که غالبا به غذاها افزوده می گردد تا طعم بهتری داشته باشد. ( این مواد غذایی ارزش تغذیه ای کمی دارند اما در عمده برنامه های غذایی وجود دارند ) و هرچه این بخش کوچکتر باشد بمعنای مصرف کمتر آن می باشد.بایستی بخاطر سپرد که عمده غذاها – علی الخصوص گوشت و لبنیات – حاوی چربی و شکر می باشد. و در نتیجه هر برنامه غذایی حداقل شامل مقدار کم چربی و شگر می باشد.این
مطالب از وبسایت سلامتی برای همه استخراج شده  استفاده بدون ذکر منبع غیرقانونی است


کمتر شکر و چربی مصرف نمایید
غذاهایی مانند روغنها، افزودنی های روغنی سالادها، کره، مارگارین دارای مقدار چربی زیادی هستند. نوشابه ها و شکلات و آبنبات ها نیز دارای شکر زیادی هستند. شکلات ها، کلوچه ها و دسرهای شیرین نیز دارای مقدار زیادی از هردو ماده غذایی می باشند.این مطالب از وبسایت سلامتی برای همه استخراج شده  استفاده بدون ذکر منبع غیرقانونی است


غذاهای حاوی پروتئین مصرف کنید
این غذاها شامل مواردی مانند شیر، پنبر، ماست، گوشت گاو، مرغ، ماهی، تخم مرغ و برخی حبوبات می باشند. موارد ذکر شده منابع خوبی از نظر میزان پروتئین می باشند اما ممکن است مقدار چربی موچود در آنها نیز زیاد باشد.
مقدار بیشتری سبزیجات و میوه جات مصرف کنید.
این مواد غذایی شامل مواردی مانند هویج، سیب،کلم و موز میباشد.این مواد دارای مقادیر مناسبی ویتامین، مواد معدنی و فیبر می باشند و غالبا  حاوی چربی نیستند.


مقدار زیادی غذاهای حاوی نشاسته و حبوبات مصرف کنید
نشاسته ها و حبوبات ( مانند نان، سویا، برنج و پاستا ) بایستی عمده مواد رژیم غذایی روزانه را تشکیل دهند. عمده حبوبات دارای مقادیر زیادی فیبر بوده و مقدار چربی کمی دارند.این مطالب از وبسایت سلامتی برای همه استخراج شده  استفاده بدون ذکر منبع غیرقانونی است

محصولات پزشکی ما

سلامتی برای همه

سلامتی برای همه

گفتار نما

گفتار نما

سلام پزشک

سلام پزشک