• مقالات عمومی

  • بیماری ها

  • بیماری های تخصصی

ایدز- ترسناک ترین بیماری؟

آیا می دانید که اگر سوزن آلوده و یا مشکوکی به دست تان فرو رفت تا دو ساعت فرصت دارید که با شروع درمان ضدویروسی مانع از ایجاد عفونت HIV شوید. این نکته را به دیگران هم آموزش دهید.

 

ایدز و اچ آی وی چیست؟ اچ آی وی ویروس عامل نقص ایمنی در انسان می باشد. این ویروس نوعی از سلول های ایمنی خون را مورد حمله خود قرار می دهد به نام لنفوسیت های CD4+ . این لنفوسیت ها مسوول حفاظت بدن در برابر ویروس ها، قارچ ها، انگل ها و میکروب هایی که داخل سلولها رشد می کنند، می باشد. البته ویروس این سلول ها را تخریب نمی کند. بلکه درون آن پنهان می شود. این دوره پنهان شدن ویروس ممکن است مدت زیادی و حتی تا چندین سال طول بکشد. ادامه مطلب...


زمانیکه لنفوسیت در جنگ با عوامل بیگانه و یا به سر رسیدن عمرش از بین می رود این ویروس در خون آزاد می شود و باز وارد لنفوسیت های دیگر می شود. این روند تا آنجا ادامه می یابد که تخریب لنفوسیت ها بیش از تولید آن ها می شود. از طرفی کم شدن تعداد لنفوسیت ها بدن را بیشتر مستعد عفونت و فعال شدن لنفوسیت های بیشتر و در نتیجه تخریب بیشتر قرار می دهد. لذا آلودگی با ویروس اچ آی وی یک چرخه ای است که در مرور زمان ایمنی و حفاظت بدن در برابر عوامل خارجی را از بین می برد. زمانیکه آنقدر سیستم ایمنی بدن ضعیف گردد که دچار بیماری ها و عفونت هایی شود که در حالت طبیعی فرد را نمی تواند بیمار کند، می گوییم بیمار مبتلا به ایدز شده است. بنابراین آلودگی با ویروس اچ آی وی معادل ابتلا به ایدز نیست. ایدز ممکن است سال ها پس از عفونت با ویروس رخ دهد.

آلودگی به ویروس اچ آی وی از چه راه هایی صورت می گیرد؟

ارتباط جنسی:

شایعترین راه انتقال ویروس از طریق تماس جنسی می باشد. در صورت داشتن رابطه جنسی چه بصورت طبیعی و یا دهانی و یا معقدی با فرد آلوده، ویروس منتقل شده و شریک جنسی را نیز آلوده خواهد کرد.

 استفاده از سوزن مشترک:

معتادان تزریقی چناچه از سرنگ فرد آلوده به ویروس اچ آی وی استفاده نمایند، خود نیز به این ویروس آلوده خواهند شد.

دریافت خون و فراورده های خونی آلوده:

این راه انتقال یکی از راه های شایع در گذشته بوده است که افراد نیازمند به خون و فراورده های آن، قربانی خون به دست آمده از افراد آلوده می شدند. امروزه با آزمایشهایی که روی خون دهندگان انجام می شود، احتمال انتقال ویروس از این طریق بسیار نادر می باشد.

فرو رفتن سوزن آلوده در دست:

کارمندان بخش بهداشت ممکن است ضمن انجام تزریق، خونگیری و یا بخیه زدن جراحت فرد آلوده به ویروس اچ آی وی، بطور تصادفی سوزن به داخل دستشان فرو رود و به این ویروس آلوده گردند. البته احتمال آلودگی از این طریق از سایر روش ها کمتر و در حدود 3 در 1000 نفر فردی می باشد که سوزن آلوده به دستشان فرو رفته است.

انتقال مادر به فرزند:

زنان بارداری که آلوده به ویروس اچ آی وی می باشند در دوره بارداری و یا هنگام زایمان می توانند ویروس را به کودک خود منتقل کنند. این احتمال 1 از 7 نوزاد متولد شده از مادارن آلوده می باشد. درمان با داروهای ضد اچ آی وی شانس انتقال ویروس از مادر به کودک را به شدت کاهش می دهد. همچنین انجام عمل سزارین به جای زایمان طبیعی، احتمال انتقال ویروس را کاهش خواهد داد. از طرفی به نظر می رسد ویروس از طریق شیردهی نیز منتقل می گردد و مادران آلوده به اچ آی وی درصورت موجود بودن شیر خشک، نبایستی به کودک خود شیر دهند.

توجه: برای آلوده شدن با اچ آی وی نیاز است که این ویروس از طریق خون و یا ترشحات جنسی وارد بدن گردد. لذا روابط اجتماعی معمول با افراد آلوده از جمله در آغوش گرفتن، دست دادن، استفاده از غذا، توالت، استخر و یا تلفن مشترک منجر به انتقال ویروس نخواهد شد.

شیوع اچ آی وی چقدر است؟

آماری در سال 1386 نشان داد که حدود 33 میلیون از مردم جهان آلوده به ویروس اچ آی وی می باشند. روزانه بیش از 6000  نفر در سرتاسر جهان آلوده به ویروس شده و بیش از 5000 نفر از ایدز جان خود را از دست می دهند. متاسفانه تا کنون درمان قطعی و یا واکسن پیشگیری کننده از این ویروس وجود ندارد.

علائم اچ آی وی و ایدز چیست؟

عفونت اولیه با اچ آی وی:

زمانیکه ویروس اچ آی وی برای اولین بار وارد بدن فرد  شود را عفونت اولیه می نامند. در برخی از افراد عفونت اولیه بدون علامت است ولی در برخی دیگر ، 6 تا 8 هفته از عفونت اولیه علائمی شبیه به آنفولانزا ایجاد می کند. این علائم می تواند بصورت تب، گلو درد، راش های قرمز پوستی، اسهال، تب، گره های لنفاوی متورم، سردرد، ضعف و درد عمومی و خستگی می باشد. این علائم ممکن است 3 هفته بطول انجامد. این ها علائم ایدز نیستند ولی واکنش بدن به ویروس اچ آی وی می باشد. در این زمان و یا بلافاصله پس از تماس با فرد آلوده ممکن است آزمایش خون منفی باشد تا زمانیکه در خون آنتی بادی قابل اندازه گیری علیه ویروس اچ آی وی تشکیل شود.

پس از عفونت اولیه:

پس از عفونت اولیه فرد تا سال ها بدون علامت می ماند. این مدت معمولا نزدیک به ده سال می باشد. بسیاری از افراد آلوده در این مدت نهفته، از آلودگی خود نیز خبر ندارند. برخی از افراد در دوره نهفته بیماری دچار تعریق شبانه می شوند و یا گره های لنفاوی بطور مزمن بزرگ می مانند. زمانی ممکن است برسد که فرد دچار آفت های مکرر دهانی و یا تب خال های مکرر گردد. دچار درماتیت سبورئیک که یک نوع عفونت قارچی پوست است، گردد و یا سل قدیمی در فرد مجدد فعال شود. همچنین پیش از بروز ایدز ممکن است راش های پوستی، خستگی و کاهش وزن در فرد ظاهر گردد.

علائم ایدز:

ایدز در واقع مرحله پیشرفته عفونت با اچ آی وی می باشد. زمانی می گوییم فرد دچار ایدز شده است که وی مبتلا به مجموعه ای از عفونت های فرصت طلب به دنبال ضعف سیستم دفاعی بدن شده باشد از جمله عفونت های قارچی، انگلی و یا سل. در این حالت لنفوسیت های CD4+ کمتر از 200 عدد میلی متر مکعب خون می باشند. این عفونت ها منجر به تب و تعریق، خستگی، کاهش وزن و احساس ناخوشی و ضعف عمومی می گردند. افراد مبتلا به ایدز مستعد به انواع سرطان خصوصا سارکوم کاپوزی که یک سرطان عروقی است، می باشند. برخی از افراد مبتلا به ایدز دچار دمانس و زوال عقل در مراحل آخر بیماری و کاهش وزن شدید می شوند.

آزمایشات لازم

چنانچه فکر می کنید در معرض خطر آلودگی با اچ آی وی بوده اید، حتما به آزمایشگاه برای تایید این امر مراجعه کنید. توجه داشته باشید که آزمایش در چند هفته پس از آلودگی با ویروس بطور کاذب منفی خواهد بود. چنانچه شک شما قوی است و نتیجه آن منفی است، توصیه می شود که چند ماه بعد آزمایش را تکرار کنید.در صورت آلودگی به ویروس، پزشک آزمایش خون به منظور مشخص شدن تعداد لنفوسیت های CD4+ و بار ویروسی (میزان ویروسی که لنفوسیت ها را آلوده کرده است)، درخواست خواهد کرد. این آزمایشات هر از چند گاهی به منظور ارزیابی سیر پیشرفت بیماری انجام خواهد شد.

درمان عفونت اچ آی وی چیست؟

هرچند که تاکنون درمان قطعی برای این ویروس وجود نداشته است، با این حال درمان های موجود به فرد کمک می کند تا در حد امکان زندگی آسوده ای داشته باشد. داروها سیر پیشرفت آلودگی اچ آی وی به سمت ایدز را به شدت کاهش می دهند و همچنین با وجود این دارو ها میزان مرگ و میر به دنبال ایدز به طرز چشمگیری کاهش یافته است. بر اساس شرایط بالینی، پزشک مجموعه ای از داروهای ضد ویروسی را به شما تجویز خواهد کرد که عارضه جانبی شایع آنها سردرد، حالت تهوع و استفراغ است. از طرفی دیگر، بسیاری از افراد آلوده به اچ آی وی خصوصا پس از تشخیص آزمایشگاهی دچار افسردگی می شوند که برای درمان افسردگی بایستی با پزشک خود مشورت کنند.

چه زمانی مصرف داروهای ضد ویروسی شروع خواهند شد؟

تا کنون قانون کلی بر آن بوده است که در زمانیکه علائمی به نفع ابتلا به عفونت های فرصت طلب در فرد مشاهده گردید و یا در زمانیکه تعداد لنفوسیت های CD4+ کمتر از 350 برسد، مصرف داروهای ضدویروسی آغاز گردد. با کاهش تعداد لنفوسیت ها درمان پیشگیری کننده از عفونت های فرصت طلب نیز ممکن است شروع شود حتی اگر فرد علائمی به نفع عفونت را نداشته باشد. تاکنون مطالعاتی در خصوص عوارض و فواید درمان زودرس صورت گرفته است که نتایج آن هنوز قطعی نمی باشد. با اینحال قویا به مصرف داروهای ضدویروسی به محض احتمال آلودگی با ویروس و پیش از علائم عفونت اولیه، توصیه شده است. فرد آلوده به اچ آی وی تا حد امکان بایستی خود را از ابتلا به عفونت ها از جمله آنفولانزا حفظ کند. همچنین به هنگام داشتن روابط جنسی بایستی حتما از کاندوم استفاده گردد چراکه گذشته از احتمال انتقال ویروس به شریک جنسی، ممکن است فرد آلوده مبتلا به سایر بیماری های ناشی از ارتباط جنسی از جمله تب خال تناسلی گردد. همچنین چنانچه هر دو شریک جنسی آلوده به اچ آی وی باشند، باز هم استفاده از کاندوم ضروری است چراکه به علت ماهیت تغییر پذیر اچ آی وی، ممکن است نوع ویروس آلوده کننده هر دو شریک با هم متفاوت باشد و همدیگر را مبتلا به نوع جدیدی از ویروس نمایند که این خود در روند درمان مشکل ایجاد خواهد کرد.

چگونه می توان از آلودگی با اچ آی وی جلوگیری کرد؟

متاسفانه تاکنون هیچ واکسن موثری برای اچ آی وی به دلیل ماهیت بسیار متغیر آن وجود ندارد. لذا بهترین راه جلوگیری از عفونت با اچ آی وی پرهیز ار رفتارهای پرخطر است. به عنوان مثال چنانچه معتاد تزریقی هستید حتما از سرنگ استریل و یا حداقل سر سوزن استریل استفاده نمایید و به هیچ عنوان سرنگ مشترک حتی از صمیمی ترین دوست خود را قبول نکنید.کارمندان شبکه بهداشت بایستی دستورالعمل های مربوط به دفع بهداشتی سرسوزن ها را رعایت کنند و در صورت برخورد تصادفی دست با سوزن آلوده، بلافاصله و حداکثر تا 2 ساعت پس از حادثه داروهای ضدویروسی را شروع کنند. مصرف دارو در ساعت اولیه پس از تماس با سوزن آلوده می تواند جلوی عفونت با ویروس اچ آی وی را بگیرد.چنانچه باردار هستید و آلوده به ویروس اچ آی وی می باشید دستورات پزشک خود به منظور کاهش خطر ابتلا کودک خود را به دقت رعایت کنید. همچنین مصرف داروهای ضد ویروسی در زمان بارداری از خطر ابتلا نوزاد می کاهد.

پیش آگهی بیماری:

در سال های 1370 بیمارانی که به مرحله بروز ایدز می رسیدند بیش از 1 تا 2 سال زنده نمی ماندند. ولی با پیدایش داروهای ضد ویروسی طول عمر افراد مبتلا به ایدز بطور چشمگیری افزایش یافته است و بسیاری از این افراد زندگی عادی خود را دنبال می کنند. از دو سال اخیر ایدز بیشتر تبدیل به یک بیماری مزمن مانند مرض قند شده است تا یک بیماری کشنده. همچنین مدت زمان تقریبی 20 سال از زمان تشخیص آلودگی تا مرگ افراد  با توجه به داروهای موجود، پیش بینی شده است. 

محصولات پزشکی ما

سلامتی برای همه

سلامتی برای همه

گفتار نما

گفتار نما

سلام پزشک

سلام پزشک