سرما خوردگی و سرفه کردن در کودکان

سیگار برای کودکان مضر است

کودکی که با افراد سیگاری زندگی می کند در خطر بیشتری برای ابتلا به سرماخوردگی است. علامت و نشانه رایج ،سرفه کردن و آبریزش بینی است.اغلب سرفه ها در شب بدتر است. سرفه کردن به ریه ها آسیب می رساند. به علاوه، ممکن است علائم زیر در کودک دیده شود: درجه حرارت زیاد(تب)،گلودرد،سردرد،خستگی و استفراغ.بعضی اوقات کودکان بعد از سرفه کردن، استفراغ می کنند. ایجاد ماده مخاطی( لزجی) در پشت پرده گوش ممکن است باعث گرفتگی گوش یا گوش درد شود.

درمان سرماخوردگی و سرفه کردن:

درمان سحر آمیزی وجود ندارد. عموما علایم در3-2 روز اول بدتر می شود و سپس در چند روز بعد از شدت آنها کاسته می شود. سرفه های آزاردهنده ممکن است بیش از 4-2 هفته بعد از اینکه علایم دیگر رفع شدند، ادامه داشته باشند. آنتی بیوتیک ها ویروس ها را از بین نمی برند. بنابراین برای سرماخوردگی و سرفه های معمولی استفاده نمی شوند. درمان، فقط علایم بیماری را کاهش می دهد. ضمن اینکه سیستم ایمنی ، ویروسها را از بین می برد.

درمان های مفید

پاراستامول تجویز می شود تا دردهای عضلانی و سردرد و تب را کاهش دهد. معمولا بروفن نیز پیشنهاد می شود. همچنین مطمئن باشید که فرزند شما به قدر کافی مایعات مصرف می کند.  اگر کودک تب دارد و به قدر فراوان  مایعات مصرف نکند، ممکن است  دهیدراتاسیون (کمبود آب بدن) ایجاد شود.درمان رایج و مشهور دیگر برای (گرفتگی بینی) در کودک این است که مقداری محلول نمک (آب نمک ) قبل از غذا خوردن در داخل  بینی او چکانده شود. بعضی از افراد احساس می کنند که این کار به راحت غذا خوردن آنها کمک می کند . شواهد علمی کمی وجود دارد که این عمل مفید باشد ولی آزمایش کردن آن ضرر ندارد. شما می توانید محلول نمک را از داروخانه ها تهیه کنید. 

و اما در مورد درمان سرفه و سرما خوردگی :

در سال 2009 میلادی بیانیه ای توسط سازمان تنظیم محصولات سلامتی و دارو ها (MHRA) انتشار یافته است. در این بیانیه توصیه جدید این است که: والدین و مراقبان نباید به مدت طولانی  داروهای ضد سرما خوردگی و سرفه را بدون نسخه پزشک برای کودکان زیر 6 سال استفاده کنند. هیچ شواهدی مبنی بر اینکه این داروها موجب عوارض جانبی مثل واکنش های آلرژیک، یا تاثیر آنها بر خواب یا توهمات ،وجود ندارد. مصرف این داروها برای کودکان 12-6 ساله تا زمان بهبودی ادامه دارد. اما فقط باید در داروخانه ها فروخته شوند و همراه با  دریافت توصیه های نحوه مصرف از دارو ساز و راهنمای مصرف روی بسته دارو، مصرف شوند. به علت خطر عوارض جانبی در کودکان بزرگتر ،و اینکه وزن آنها بیشتر است و کمتر سرما می خورند،  و نیز اینکه در صورت خوب عمل کردن دارو می توانند ابراز کنند، این مساله در این سن کمتر توصیه شده است. 

پژوهشهای بیشتری توسط شرکت های دارویی در حال انجام است که آیا این دارو ها در کودکان 12-6 ساله به خوبی جواب می دهد ؟

نکته : پاراستامول و بروفن جزو داروهای ضد سرفه و سرماخوردگی طبقه بندی نشده اند ولی می توانند برای کودکان تجویز شود.

پیشرفت تحقیقات اخیر:

 مطالعات پژوهشی پیشنهاد می کند که ماده معدنی به نام سولفات روی، برای کاهش شدت علائم سرماخوردگی در کودکان سالم موثر است. البته به هر حال، این ماده معدنی بر طول دوره سرماخوردگی اثر ندارد.هنوز واضح و مشخص نیست که آیا این ماده یک درمان موثر و کارآمد باشد و یافته ها هنوز محدود به کارهای پژوهشی است. 

از چه علایمی باید مراقبت شود:

 اکثر سرفه ها و سرماخوردگی ها بدون هیچ عوارضی خوب می شوند. بعضی اوقات یک عفونت ثانویه باکتری از یک عفونت ویروس ابتدایی ایجاد می شود. برای مثال، عفونت گوش ، التهاب ریه و امثالهم.

علایم بیماری که  شدید تر از سرماخوردگی هستند:

خس خس کردن، به تندی نفس کشیدن، به سختی نفس کشیدن، گوش درد مداوم ، سرفه هایی که بیشتر از 3-4 هفته طول می کشد ، درجه حرارت بالا و پایدار، خواب آلودگی، بدخلقی غیر عادی یا گریه مداوم کودک، دردهای ناحیه سینه و هر علامتی که شما نمی توانید آن را توضیح دهید. اگر نشانه ای ایجاد شده که درباره آن نگران هستید به ملاقات پزشک بروید. پزشکان در معاینه کودکان برای اینکه مطمئن شوند که به بیماری مهم و جدی مبتلا نیستید ، مهارت دارند.