اسهال به عنوان سه یا بیشتر مدفوع ابکی و یا شل و سست در هر روز تعریف ميشود. تقریبا همه انسان ها حداقل يكبار ابتلا به اسهال در طول زندگی خود را داشته اند. و هر فرد بزرگسال به طور متوسط چهار بار در هر سال آن را تجربه مي كند. گرچه بسیاری از موارد اسهال در ظرف چند روز و بدون درمان رفع مي شوند. این مساله مهم است که افراد همه بدانند که چه زماني بايد برای آن درخواست کمک کنند.

 

علل اسهال

اين حالت می تواند بر اثر عفونت های مختلف از عوامل متعدد ايجاد شود. علت اسهال در اکثر موارد مشخص نیست ، به ویژه آنهایی که بدون درمان خودبخود برطرف مي شوند.

اسهال ناشی از عفونت ها معمولا ناشي از خوردن غذاها و یا نوشیدن مواد غذایی آلوده و یا آب  رخ مي دهد ( رجوع شود به مقاله مسموميت غذايي.

علائم و نشانه هاي عفونت معمولا از 12 ساعت تا چهار روز پس از قرار گرفتن در معرض ميكرب ها شروع و در طول مدت بيماري سه تا هفت روز است.

اسهال غيرعفوني می تواند به عنوان یک اثر جانبی از مصرف داروهاي آنتی بیوتیک و یا داروهای دیگر بروز نمايد. در آلرژی غذایی و بیماری های دستگاه گوارش مانند بیماریهای التهابی روده و برخي بيماري هاي ديگر نيز اسهال اتفاق می افتد.

علائم و نشانه ها یک فرد مبتلا به اسهال ممکن است علايم خخفيف تا بسيار شديدي را بروز دهد. کسی که دارای بیماری خفیف شده ممکن است فقط چند نوبت دفع مدفوع شل داشته باشد اما حال عمومي وي خوب باشد. برعکس ، یک فرد مبتلا به اسهال شدید ممکن است 20 یا بیشتر  در هر روز دفع داشته باشد، که حتي اتفاق می افتد تا هر 20 یا 30 دقیقه بيمار احساس دفع نمايد. در این وضعیت ، بيمار مقدار قابل توجهی آب و نمک  از دست داده و به طور جدی در معرض خطر ابتلا به کم آبی قرار مي گيرد. اسهال ممکن است با تب شکم درد و يا قوانج همراه باشد.

مراقبت هاي فردي:

نوشيدن مایعات کافی:

در اسهال خفیف تا متوسط بيماران را مي توان در منزل با نوشیدن مایعات اضافی درمان کرد. این مایعات باید شامل آب ، نمک  و شکر باشند.  آبمیوه رقیق و نوشابه ها به همراه نان بیسکویت نمکدارو سوپ نيز قابل قبول هستند.

یک راه برای تشخيص كم آبي تسط خود بيمار توجه به رنگ ادرار و دفعات آن است.. اگر دفعات ادرار کردن اندكي دارد یا ادرار وي به رنگ زرد تیره  است، باید مایعات بیشتر بنوشید. به طور معمول ، ادرار باید به رنگ زرد روشن تا تقریبا بی رنگ باشد. فرد داراي آب كافي در بدن به طور معمول هر سه تا پنج ساعت  دفع ادرار خواهد داشت.

اگر بيمار دچار كم آبي شده و قادر به دريافت مایعات از طريق دهان نيست،درمان از طريق تزريق به ورید (تجويز سرم مايع) در درمانگاه و یا در بخش اورژانس انجام ميشود.

رژیم غذایی:

نمي توان گروهی از مواد غذایی را بعنوان بهترین در زمان بروز اسهال نام برد. با این حال ، تغذیه کافی در دوران ابتلا به اسهال حاد، مهم است. اگر بيمار اصلا اشتها نداشته باشد ، می توان برای یک مدت کوتاه فقط مایعات نوشید.  نشاسته غلات و حبوبات آب پزشده (به عنوان مثال ، سیب زمینی ، رشته فرنگی ، برنج ، گندم ) همراه با نمک توصیه می شود. اگر اسهال ابکی باشد، موز ، سوپ  و سبزیجات  آب پزنیز مفيد هستند.

بیماری اسهالی به دليل عدم تحمل لاکتوز موقت شايع است ؛ این مساله ممکن است برای چند هفته به ماه طول بكشد. به این ترتیب ، ممکن است بيمار بايد از مواد غذایی حاوی لاکتوز پرهيز نمايد يا از انواع فاقد آن مصرف كند (به عنوان مثال ، بستنی ، شیر و محصولات تهيه شده از شیر)


داروهاي ضد اسهال:

داروبرای کاهش اسهال در دسترس است، و فقط در شرايطي كه بيمار تب (درجه حرارت بیشتراز 38 درجه سانتی گراد) و مدفوع خونی ندارد امن هستند  این داروها باعث درمان علت اسهال نمي شوند، بلکه فقط کمک مي كنند كه حركات روده کاهش يابد.


Loperamide يا لوپراميد

اين دارو بدون نسخه در دسترس است؛ ميزان مصرف آن (دوز دارو) دو قرص (4 میلی گرم) در ابتدا ، و سپس 1 قرص (2 میلی گرم) بعد از هر بار دفع مدفوع شل بدون شکل منظم هندسی است. و بیش از 16 میلی گرم در روز توصیه نشده است.


Diphenoxylate يا ديفن اكسيلات

دارويي است كه برای درمان اسهال استفاده می شود؛ روش مصرف آن مانند لوپراميد است اماا اثرات جانبی آن بیشتر است.

بیسموت:

از اين دارو نیز برای درمان اسهال حاد استفاده شده است ، هر چند آن را آن به اندازه لوپراميد موثر نيست.اما  بیسموت ممکن است در شرایط خاصي ، توصیه شود از جمله اگر بيمار مبتلا به تب و اسهال خونی باشد. با این حال ، به زنان حامله توصيه مي شود كه اين دارو را به هيچ عنوان مصرف نكنند. دوز بیسموت 30 میلی لیتر یا دو قرص در هر 30 دقیقه تا هشت دوز در يك روز است.

آنتی بیوتیکها:

آنتی بیوتیک ها در اغلب موارد اسهال حاد مورد نیاز نیستند، و آنها در واقع می توانند اسهال را بدتر کنند و در صورت استفاده نامناسب باعث بروز عوارض بیشتري شوند.اما آنتی بیوتیک ها ممکن است در شرایط معینی توصیه شوند. از جمله در صورتی که بيمار دارای علائم و نشانه های زیر باشد:

  • اسهال متوسط تا شدید رخ داده در مسافرت به مناطق گرمسير
  • بیش از هشت بار دفع مدفوع شل و سست در هر روز ، کم آبی ،  ادامه علائم برای بیش از یک هفته، بيمار مبتلا به سیستم ایمنی بدن تضعیف شده مانند بيماران مبتلا به بيماري ايدز يا HIV مثبت و يا افراد داراي اعضاي پيوندي مانند كليه، و کسانی که نیاز به بستري در بيمارستان دارند.

جلوگیری از انتشار بيماري:

 بزرگسالان مبتلا به اسهال باید برای جلوگیری از گسترش عفونت به خانواده ، دوستان ، و همکاران احتیاط كنند. بيمار تا زمانی که اسهال همچنان ادامه دارد  عفونی در نظر گرفته شده و قادر به مبتلا كردن ديگران است . میکروارگانیسمهاي موجب اسهال از دست به دهان قابل  گسترش هستند ؛ شستن دست ، مراقبت در هنگام تعويض پوشك و مرخصي گرفتن از مدرسه و یا کار چند روش اصلي برای جلوگیری از آلوده شدن خانواده و ديگران است.

دست شستن:

شستن دست یک روش موثر برای جلوگیری از گسترش عفونت است. ایده آل باید دست را با آب و صابون ساده و یا محلول ضدعفوني كننده  برای 15 تا 30 ثانیه با ماليدن دست ها به هم ديگر شست. توجه ویژه به ناخنها و زير آنها، بین انگشتان و مچ دست كاملا با آب شسته و دستها  و با استفاده از یک حوله شخصي خشک شود.

اگر دستشویی در دسترس نیست ، دستمال هاي مرطوب يا شوينده هاي حاوي الکل یک جایگزین مناسب برای عفونت زدايي دست ها هستند. اين محصولات در اندازه های قابل حمل آسان در جیب و یا کیف دستی امروزه در دسترس قرار دارند. و البته وقتی که یک دستشويي در دسترس بود بهتر است كه دست ها مجدد با آب و صابون شستشو شود.

تمیز كردن دست پس از تعويض پوشك ، قبل و بعد از آماده كردن و صرف غذا، بعد از رفتن به دستشويي، پس از جابجايی زباله ها و یا لباس هاي کثیف و پس از دست زدن به حیوانات و یا بازي با حیوانات خانگی و پس از فين كردن و یا عطسه نيز الزامي است.

براي كسب اطلاعات بيشتر در زمينه اسهال هاي عفوني و روش هاي پيشگيري از آنها به اين مقاله رجوع نماييد.