اپ سلامتی برای همه

مبارزه با برآمدگي فتق

درد در كشاله هاي ران را ناديده نگيريد

معمولا جداره شكم قوي است. عضلات، روده شما را در جاي خود نگه مي دارند. اما اگر يك نقطه ضعيف وجود داشته باشد، روده ممكن است به آن نقطه فشار وارد كرده و منجر به فتق شود. ممكن است اين مشكل مادرزادي باشد و يا بعدها در طول زمان ايجاد شده باشد.

مثل اين است كه در تيوپ يك تاير قديمي ماشين برآمدگي ايجاد شده باشد. دليلش ضعيف بودن جداره تاير است و هوا به ديواره فشار وارد كرده و آن برآمدگي را ايجاد نموده است.

فتق در ناحيه شكم بسيار رايج است. نوزادان، كودكان و بزرگسالان همه ممكن است به آن مبتلا باشند. ولي در اغلب موارد فتق در مردان بالاي 40 سال مشاهده مي گردد.

آيا بلند كردن اجسام سنگين مي تواند عامل آن باشد؟ شايد، البته اگر در حال حاضر يك نقطه ضعيف در جداره شكم وجود داشته باشد.

اولين علامت فتق يك برآمدگي كوچك در قسمت زيرين شكم است. ممكن است فقط زماني كه ايستاده ايد، سرفه مي كنيد، مي پريد و يا زور مي زنيد متوجه آن شويد. علتش اين است كه اين فعاليتها فشار بر روي شكم را افزايش مي دهند. افزايش فشار سبب مي شود كه بخشي از روده از نقطه اي كه ضعيف است بيرون بزند. زماني كه دراز مي كشيد ممكن است برآمدگي از بين برود.

اگر فكر مي كنيد فتق داريد حتما به پزشك خود مراجعه نماييد. پزشك مي تواند آن را با معاينه فيزيكي تشخيص دهد. همچنين مي تواند آن را تاييد كرده و مطمئن شود كه اين برآمدگي مشكل ديگري به غير از فتق نيست..

اگر فتق خيلي خفيف باشد ممكن است پزشك بتواند با ماساژ آن را به جاي اول خود بازگردند. اگر فتق خفيف و كوچك باشد ممكن است نيازي به درمان فوري نداشته باشد. ممكن است پزشك پيشنهاد كنترل و بررسي تغييرات آن در آينده مثل بررسي درد و يا پيشرفت آن را بدهد. اما اگر فتق بزرگ و دردناك باشد جراحي پيشنهاد مي گردد.

اگر پزشكتان نتوانست با ماساژ فتق را برطرف نمايد، به اين معنا است كه روده به دام افتاده است كه مي تواند خطرناك باشد چون ممكن است عرضه خون قطع و يا دچار وقفه شود. لبه قسمت مشكل دار، نوعي تله در اطراف محتويات شكمي ايجاد مي كند. اگر اين تله خيلي محكم باشد حلقه روده نمي تواند خود را خلاص كند و بنابراين اين نگراني وجود دارد كه خود روده به خاطر عدم خون رساني دچار آسيب شود.

اين نوع فتق كه فتق مختنق خوانده مي شود مي تواند بسيار جدي و تهديد كننده حيات باشد. علائم آن عبارتند از درد شديد كه از بين نمي رود، تهوع و استفراغ. اگر روده به دام افتاده باشد نياز به جراحي و اگر خون رساني در آن قسمت دچار اختلال شده باشد نياز به جراحي اورژانسي وجود دارد. فتق يكي از متداولترين علل جراحي در دنيا است. اين عمل موفقيت آميز و كم خطر است.

اگر فكر مي كنيد مبتلا به فتق شده ايد با پزشك خود مشورت نماييد. به خاطر داشته باشيد كه هر كسي كه دچار درد ناگهاني در ناحيه كشاله ران مي شود بايد سريعا به پزشك مراجعه نمايد.

اگر فتق داريد با رعايت نكات زير مي توانيد مانع از بدتر شدن آن گرديد:

تا جايي كه مي توانيد از بلند كردن اجسام سنگين احتناب نماييد. بلند كردن اجسام باعث اعمال فشار بر كشاله ران مي شود.

اگر مجبور به اين كار شديد بر روي جسم خم نشويد. با استفاده از پاها آن را بلند كنيد نه با پشتتان.

غذاهاي حاوي فيبر بالا بخوريد و آب فراوان بنوشيد. با اين كار مانع از يبوست و زور زدن در زمان حركت روده ها مي شويد.

وزن خود را در محوده سالم نگه داريد.